Ignalina jest miastem litewskim. Słynie z czystych jezior, kojącej przyrody, dużego przywiązania do tradycji ludowej. Jest tu także elektrownia atomowa. Stąd już niedaleko do Trok i Wilna. Z pobytu przywozi się piękne, ręczne wyroby gliniane i skórzane z motywem lilii, a także chleb litewski, sękacze.
Miasto Ignalina położone jest 110 km od Wilna i 63 km od Uteny i stanowi centrum administracyjne całego rejonu Ignalina.
Nazwa „Ignalina” jest związana z ludową legendą o parze kochanków: Ignas i Linia. O randze miasta przesądziła budowa linii kolejowej St. Petersburg – Wilno – Warszawa w XIX w. dzięki niej Ignalina stała się ważną stacją kolejową, co zapoczątkowało burzliwy rozwój całego rejonu. W okresie międzywojennym Ignalina liczyła zaledwie 510 mieszkańców, obecnie znacznie przekroczyła 7 tysięcy w mieście i 25 tysięcy w całym rejonie.
Terytorium miasta Ignalina zawiera dawne osady: Ignaliny, Vasivai (Dekaniskes), Budriar i Vilkakalnis. Najstarszą z nich jest Buduriar, co udało się określić na podstawie szkiców osady odnalezionych w jeziorze Iglis.
W Ignalinie nie przetrwało wiele zabytkowych budowli – najstarszą jest kamienna wieża stacji kolejowej z 1872 roku.
Rejon Ignalina leży wśród lasów i jezior – największe z nich to: Gavys, Gavatias, Delnis, Gulbinis, Agarinis, Siekstis, Palaukinis.
Ignalina jest miniaturką Litwy – 1/3 terenów leśnych, 200 jezior z 30 gatunkami ryb. Różnorodność krajobrazowa oraz mnogość gatunków roślinności i zwierzyny czyni rejon Ignalina bardzo atrakcyjnym dla ludzi lubiącym obserwować przyrodę i odpoczywać w jej bliskim sąsiedztwie.
W 1974 roku aby chronić naturalne, kulturowe i historyczne dziedzictwo wschodniej Litwy, został założony Aukstaitjski Park Narodowy. Na tym właśnie terenie znajduje się 12 regionalnych parków i 4 unikalne historyczne wsie.
Możliwość spędzania letniego i zimowego wypoczynku w rejonie Ignalina są niemal nieograniczone – amatorzy narciarstwa, trekkingu, rowerów czy żeglarstwa znajdą tu wyśmienite tereny do uprawiania tych sportów.
Do największych atrakcji miasta Ignalina należą:
- 5 metrowa rzeźba Ignassa i Lini autorstwa G. Cerniusa
- Kościół św. Marii
- Centrum Etnokulturowe – Taikos, w którym można zwiedzić współczesne wystawy sztuki folklorystycznej, oraz uzyskać wiele cennych informacji historycznych.
- Plaża i jezioro Gavys
- Litewskie Zimowe Centrum Sportowe
- Biblioteka Algimimo – mieści sie ona w byłym kościele
Na terenie całego rejonu warto zwrócić uwagę na:
- Elektrownię atomową Visaginas
- Muzeum pszczelarstwa Stripeikai
- Młyny wodne w Stripeikai, Gaweikenai i Ginucai.