decoration

Rozpoczęcie prac nad planem ogólnym Miasta i Gminy Serock

Komunikaty
8 listopada 2024 11:39


Miasto i Gmina Serock rozpoczyna prace nad planem ogólnym. To ważny proces dla gminy, który określi kształt naszego podstawowego dokumentu planistycznego zastępującego dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Serock. Plan Ogólny Gminy razem ze Strategią Rozwoju, której opracowywanie wkrótce zainicjujemy, wspólnie określą kierunek w jakim będą rozwijać się nasze Miasto
i Gmina, przez następne lata. Od 13 listopada 2024 roku rozpoczynamy zbieranie formalnych wniosków do planu ogólnego.

Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego obejmującego teren miasta i gminy Serock przyjęta na wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Serocku jest konsekwencją nowych regulacji prawnych, które powodują, że obowiązujące na terenie gminy Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego przestanie obowiązywać z dniem 31 grudnia 2025 roku.

Plan ogólny zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dotychczasowe ustalenia studium znajdą się po części w planie ogólnym i w strategii rozwoju miasta i gminy, które muszą zostać ponownie napisane.

Zagadnienia strategiczne i kierunkowe, w tym kreowanie polityki przestrzennej gminy, będą elementem strategii rozwoju, natomiast zasady realizacji polityki przestrzennej będą ustalane w planie ogólnym, który stanie się nowym narzędziem planistycznym, z którym spójne będą musiałby być opracowywane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Ponieważ nasza gmina dysponuje niemal pełnym pokryciem terenu miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, ustawowe ograniczenia wydawania decyzji o warunkach zabudowy, a co za tym idzie pozwoleń na budowę, nie dotyczą właścicieli gruntów na terenie naszej gminy. Konsekwencją uchwalonych na naszym terenie miejscowych planów jest jednak wysoki odsetek niezabudowanych gruntów z prawem do zabudowy. Wprowadzona w ubiegłym roku nowelizacja przepisów z zakresu planowania przestrzennego i jej przepisy wykonawcze w postaci rozporządzeń wprowadziły szereg ograniczeń dla szeroko pojętego pojęcia rozlewania się zabudowy, co przekładać się będzie w przyszłości na ograniczenie możliwości masowego przeznaczania na cele zabudowy nowych obszarów, dotychczas wskazywanych w dokumentach planistycznych na inne cele (np. rolne i leśne).

Zadaniem jakiemu będzie musiał sprostać nowo opracowany Plan Ogólny Gminy, jest pogodzenie potrzeb związanych z zachowaniem terenów otwartych, pełniących ważną funkcję w środowisku, w którym żyjemy, z potrzebami rozwojowymi wciąż rozbudowujących się miasta i wsi, tworzących naszą gminę.

Jak będzie wyglądał Plan Ogólny Gminy?
Plan ogólny zastąpi obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Część treści zawartych w studium zostanie zawarta w planie ogólnym gminy, a część w strategii. W planie ogólnym określone zostaną strefy planistyczne oraz gminne standardy urbanistyczne. Dodatkowo istnieje możliwość określenia obszarów uzupełnienia zabudowy i obszarów zabudowy śródmiejskiej. 

Gminne standardy urbanistyczne zawierać będą gminny katalog stref planistycznych. Jednocześnie mogą obejmować gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej.

W planie ogólnym dopuszcza się wyznaczenie następujących stref planistycznych:

  • strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną,
  • strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową jednorodzinną,
  • strefę wielofunkcyjną z zabudową zagrodową,
  • strefę  usługową,
  • strefę handlu wielkopowierzchniowego,
  • strefę gospodarczą,
  • strefę produkcji rolniczej,
  • strefę infrastrukturalną,
  • strefę zieleni i rekreacji,
  • strefę cmentarzy,
  • strefę górnictwa,
  • strefę otwartą,
  • strefę komunikacyjną.

Po wejściu w życie planu ogólnego, nowo uchwalane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będą musiały być zgodne z ustaleniami planu ogólnego, gdyż będzie stanowił akt prawa miejscowego. Nie ma jednak obowiązku dostosowywania istniejących miejscowych planów do planu ogólnego. Taki obowiązek zaistnieje tylko w przypadku chęci ich zmiany.

Zbieranie wniosków do planu ogólnego
Zbieranie wniosków to pierwszy moment, w którym mieszkańcy mogą partycypować w tworzeniu planu. Jest to etap tzw. prekonsultacji, kiedy wszyscy zainteresowani mogą sygnalizować własne oczekiwania względem opracowywanego przez gminę, zarówno w stosunku do własnych nieruchomości, jak i kierunkowych postanowień całego dokumentu, wskazując jak każdy z nas widzi rozwój swojej gminy w przyszłości.

Aby dać czas do wyrażenia swoich oczekiwań wydłużymy ustawowy czas przewidziany na ten etap opracowywania Planu Ogólnego Gminy.

Wnioski zostaną przeanalizowane i rozpatrzone na etapie prac projektowych. Kiedy projekt planu będzie gotowy, zostanie zaprezentowany mieszkańcom i poddany konsultacjom. Przewidujemy, że prezentacja ustaleń projektu Planu Ogólnego Gminy i konsultacje społeczne nastąpią w II połowie 2025 roku, dlatego już teraz zachęcamy do śledzenia gminnych kanałów informacyjnych. Prosimy pamiętać, że w tej spawie nie wysyłamy indywidualnych zawiadomień do właścicieli gruntów, o kolejnych krokach podejmowanych w procedurze opracowania Planu Ogólnego Gminy.

Coś o wnioskach już złożonych …
Aktualnie mamy ponad 110 złożonych wniosków, które będą brane pod uwagę podczas prac nad nowo opracowywanym dokumentem. Wykaz złożonych wniosków zamieszczony jest w gminnym serwisie informacji przestrzennej pod adresem https://serock.e-mapa.net/ po rozwinięciu drzewka warstw  wybieramy zakładkę Zagospodarowanie przestrzenne i podświetlamy zakładkę Wnioski o zmianę planu.

Na mapie podświetlą się działki, na których zostały złożone wnioski. Złożone na przestrzeni lat wnioski o zmianę planu będą rozpatrywane podczas procedury opracowania planu ogólnego. W takim przypadku nie ma konieczności ponowienia wniosku, ewentualnie zawsze istnieje możliwość jego modyfikacji lub wycofania. Jeśli już złożyłeś wniosek w sprawie swojej działki i jest on aktualny, nie ma potrzeby jego powtarzania.

Kto i jak może składać wnioski?
Wszyscy zainteresowani mogą składać wnioski do projektu planu ogólnego.

Wnioski należy składać do Burmistrza Miasta i Gminy Serock, w terminie od 13 listopada 2024 do 31 grudnia 2024 r.

Formularz jest dostępny w postaci papierowej w Biurze Obsługi Mieszkańca stanowisko nr 5, a także w postaci elektronicznej, do pobrania ze strony https://www.bip.serock.pl/68,referat-gospodarki-gruntami-planowania-przestrzennego-i-rozwoju Wniosek zmiana przeznaczenia gruntu (na dole tego artykułu).

Obwieszczenie o możliwości składania wniosków dostępne będzie pod adresem:

https://www.bip.serock.pl/75,ogloszenia

Składający wniosek do projektu planu ogólnego we wniosku podaje:
- swoje imię i nazwisko albo nazwę

- adres zamieszkania albo siedziby

- adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada,

- wskazuje, czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem,

-  można podać dodatkowe dane do kontaktu takie jak adres do korespondencji lub numer telefonu.

W jaki sposób można składać wnioski?
Wnioski można składać w następujący sposób:

  1.  w formie elektronicznej:
  • poprzez uzupełnienie formularza na platformie internetowej: https://serock.e-mapa.net/ – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób złożenia wniosku,
  • na adres email: planowanie@serock.pl lub
  • na adres skrytki domyślnej ePUAP Urzędu Miasta i Gminy Serock:

Skrytka Domyślna: /Serock/skrytka
Skrytka ESP: /Serock/SkrytkaESP /Serock /SkrytkaESP

Wysyłając wniosek na adres email lub na adres skrytki domyślnej ePUAP, należy załączyć wypełniony formularz elektroniczny lub skan wypełnionego formularza papierowego.

  1. w formie papierowej:
  • osobiście w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy w Serocku lub okienku nr 5 Geodezja
  • listownie na adres Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, ul. Rynek 21, 05-140 Serock.

Pamiętaj! Wystarczy, że złożysz wniosek w jeden sposób. Na przykład, jeśli złożysz wniosek online, nie musisz składać wniosku papierowego.

Kto i kiedy rozpatrzy wnioski?
Organem właściwym do rozpatrzenia wniosków jest Burmistrz Miasta i Gminy Serock.

Wniosek złożony w terminie zostanie rozpatrzony przy opracowywaniu projektu planu ogólnego. Nie otrzymasz odpowiedzi pisemnej, ale możesz później sprawdzić podczas konsultacji społecznych projektu planu, czy Twój wniosek został uwzględniony - w samym projekcie, jak też w wykazie wniosków, który będzie wtedy opublikowany wraz z informacją o sposobie ich rozpatrzenia.

Podstawy prawne:

  1. Art. 13i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130)
  2. Art. 39 ust. 1 w związku z art. 46 ust. 1 pkt 1 i art. 54 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112)
  3. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509)

Art. 8g ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130)

Galeria

Bądź na bieżąco!

Odkryj Serock z naszą aplikacją mobilną! Znajdź najbliższe wydarzenia, atrakcje i ważne informacje. Pobierz teraz i zanurz się w pełnym możliwości życiu miejskim!