Rotator zdjęć

Główna treść strony 2018 rok

Opieka nad zwierzętami zimą

Czy dokarmiać ptaki zimą?

Dokarmianie ptaków to jedna z bardziej popularnych form pomagania zwierzętom zimą, niemniej jednak jest to zagadnienie do dyskusji. Niektóre z badań dowodzą, że dokarmianie ptaków zimą może negatywnie wpływać na kondycję całej populacji - przeżywają osobniki słabsze, co powoduje, że na świat przychodzi słabsze potomstwo. Inne badania wskazują, że dokarmianie korzystnie wpływa na zdrowie, odporność i kondycję ptaków.
Ważny głos w dyskusji zabrało Towarzystwo Ochrony Ptaków, według którego nie dokarmiamy ptaków dopóki dostępny jest pokarm naturalny np. owoce na drzewach i krzewach. Momentem, w którym można rozważyć dokarmianie ptaków jest pojawienie się i utrzymywanie przez dłuższy czas pokrywy śnieżnej, uniemożliwiającej im żerowanie.
Dwa elementy wydają się być najistotniejsze. Po pierwsze, miejsce, w którym zamierzamy dokarmiać ptaki   powinno być zabezpieczone przed drapieżnikami i utrzymywane w czystości i porządku, także po to, aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych i pasożytów. Po drugie – musimy wiedzieć czym dokarmiać.
Do karmienia ptaków należy używać tylko naturalnych produktów takich jak: kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. 
Dla wielu ptaków min. dzięciołów i sikorek przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy. Kawałki słoniny nie mogą być  solone, a po 2 – 3 tygodniach należy je usunąć, ponieważ zjełczała słonina może zaszkodzić ptakom. Ptaków nie należy karmić produktami solonymi, bardzo niebezpieczny jest dla nich spleśniały chleb. Nie należy karmić ptaków „na zapas”. Wkładamy odpowiednią ilość pokarmu, aby ptaki zjadły go szybko, żeby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy wraz z nadejściem wiosny.
Pamiętajmy, aby dokarmianie ptaków odbywało się w sposób przemyślany i odpowiednim pokarmem. Niewłaściwy pokarm może spowodować więcej szkody niż pożytku, a głodne ptaki zjedzą wszystko. 

 

  • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Jak zimą dokarmiać zwierzęta leśne?

W okresach srogiej zimy leśnicy wykonują szereg prac stanowiących częściową pomoc zwierzętom w trudnych warunkach, tak aby ułatwić bytowanie zwierzyny. Podczas łagodnych zim zwierzęta powinny radzić sobie same w zdobywaniu pokarmu. Wtedy najczęściej wystarcza odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu, jak borówka czernica czy wrzos.
Dokarmiać należy systematycznie i w stałych miejscach. Nie należy podawać karmy przez cały rok, w pozostałych sezonach – las
i pola wyżywią dzikie zwierzęta.
Należy pamiętać, że zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Osoby takie wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć.
Wykładanie karmy ma zatrzymać jak najwięcej zwierzyny w lesie. Poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą
w okolice dróg, a tym samym zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami. Poza tym zwierzęta rzadziej wychodzą na pola uprawne, tym samym wyrządzając mniej szkód rolnikom. 
Podczas prac leśnych pozostawiana jest część drzew do spałowania, czyli ogryzania kory przez zwierzęta, np. jelenie i daniele. Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków czy jabłek. Karma jest dostępna w stałych punktach dokarmiania takich jak paśniki czy buchtowiska. Samego siana corocznie w Lasach Państwowych wykłada się ponad 1 tys. ton. Poza tym w tych leśnych stołówkach można znaleźć także inne smakołyki, np. 12 tys. ton karmy soczystej, czyli buraków lub sianokiszonki oraz 4 tys. ton zbóż.
Dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z naturalnego żeru, karmy oraz częściowo z lizawek. Lizawka to drewniany słupek z kostką soli umieszczoną na  jego wierzchołku. Sól, która jest źródłem ważnych pierwiastków, pod wpływem wilgoci rozpuszcza się i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują. Corocznie leśnicy do lizawek wykładają 220 ton soli.
Tylko na jeden zimowy sezon Lasy Państwowe kupują ok. 1 tys. ton suchej karmy (siana), 4 tys. ton nasion zbóż oraz 12 tys. ton buraków lub sianokiszonki.

  • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, na podstawie informacji ze strony internetowej Lasów Państwowych

wstecz