2018

Menu rwd

Koncert "Na chwałę Niepodległej"

Świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaczęliśmy z początkiem roku. W ramach obchodów w Serocku do tej pory zostało zorganizowanych wiele przedsięwzięć. Wiele jeszcze przed nami! Na najbliższe - koncert "Na chwałę Niepodległej" zapraszamy już 25 sierpnia. O godzinie 18.00 zatańczymy uroczystego Poloneza. Wysłuchamy programu słowno-muzycznego, obejrzymy spot okolicznościowy, a przede wszystkim obejrzymy koncert REPREZENTACYJNEGO ZESPOŁU ARTYSTYCZNEGO WOJSKA POLSKIEGO. Szczegóły na plakacie poniżej. Zaproście Państwo swoje Rodziny, przyjaciół, przeżyjmy ten radosny czas wspólnie!

 

 

 

Wydarzenia niepodległościowe w Serocku

• 22 lutego odbyła się konferencja historyczna Serockie drogi do Niepodległości, której celem było, nie tylko przybliżenie historycznych uwarunkowań - politycznych, militarnych, społecznych, czy religijnych, które wpłynęły na dążenia  niepodległościowe Polaków w czasie 123-letniej niewoli. Równie ważne było zwrócenie uwagi na historię lokalną - fakty, wydarzenia oraz patriotów lokalnych działających w tych latach, w Serocku i okolicach. Konferencję można obejrzeć na Kanale Kronika Serocka na portalu youtube.

• W lutym wystartował cykl warsztatów artystyczno-historycznych pn. "Myślę o Niepodległości" organizowany przez Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku przy współpracy z prowadzącą warsztaty panią Betiną Dubiel, animatorką kultury, reżyserem, specjalistą z dziedziny teatru. W ramach spotkań z mieszkańcami Miasta i Gminy Serock reprezentowanymi przez np. przedszkolaki, uczniów, seniorów czy urzędników rozmawiamy o tym, jak rozumieją dzisiaj pojęcie "Niepodległość".

• Muzeum Historyczne w Legionowie we współpracy z Izbą Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku przygotowało cykl wykładów w szkołach podstawowych na terenie gminy Serock  pod wspólnym tytułem „Ścieżki do niepodległości w powiecie legionowskim”. Wygłosił je dr Mirosława Pakuła. Podczas spotkań przedstawiane były wydarzenia jakie miały miejsce na naszym terenie w okresie od Powstania Kościuszkowskiego w 1794 r.  do odzyskania wolności w 1918 r.

• 19 maja w całej Polsce organizowana była „Noc muzeów”. Tego dnia, a właściwie wieczora, zaprosiliśmy również do Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, gdzie od godziny 16.00 do 20.00 trwała prezentacja, pt. „Kawaleria w wojnie o odzyskanie niepodległości 1918 – 1921 prowadzona z ułańską fantazją przez dr. hab. inż. Krzysztofa Falkowskiego, przy współudziale Stowarzyszenia VII Pułku Lansjerów Nadwiślańskich. Podczas spotkania prezentowane było umundurowanie, wyposażenie i broń kawalerii.

• Na 25 sierpnia zaplanowaliśmy wielki koncert niepodległościowy „Na chwałę Niepodległej”, z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który wystąpi na serockim rynku.

• Tradycyjnie 11 listopada na serockim rynku odbędzie się niepodległościowy Apel Pamięci, poprzedzony uroczystą Mszą świętą w intencji osób, które poległy w walkach o wolność Ojczyzny.

• Jak co roku, a w tym roku szczególnie, Niepodległość świętować będziemy również na sportowo. 28.10.2018  W ramach XVI . Biegu Niepodległości odbędą się : ,,I Ogólnopolski Bieg Wojska Polskiego'' – mistrzostwo dla służb mundurowych na dystansie 10 km kobiet i mężczyzn; bieg na dystansie 10 km dla kobiet i mężczyzn – 7. Serocka Dycha (bieg główny); „Serocki Champion” - mistrzostwa dla mieszkańców gminy Serock na dystansie 10 km w kategoriach kobiet i mężczyzn;  marsz Nordic Walking na dystansie 5 km; bieg rodzinny na dystansie ok. 330 m oraz Turniej Tenisa Stołowego (02.11) i Turniej Piłki Siatkowej OPEN (04.11).

Materiały promocyjne gminy oraz korespondencja wysyłana z serockiego urzędu w tym roku opatrzone zostają okolicznościowym logotypem. Na rynku, w sezonie letnim, stanie wystawa outdoorowa, poświęcona polskim drogom do niepodległości oraz serockim akcentom niepodległościowym.

Akcenty nawiązujące do ogólnopolskiego święta widoczne będą również w mieście. Przy okolicznościowych tablicach wjazdowych do miasta oraz na serockim rynku pojawiło się biało-czerwone ukwiecenie. Serocki ratusz został podświetlony na biało-czerwono. Na bloku przy ul. Pułtuskiej powstał mural okolicznościowy, a na ścianie ratusza – 25 maja – odsłonięta została tablica upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W parku miejskim również tego dnia zasadziliśmy wspólnie Dąb Niepodległości.

• Na terenie miasta zamontowano trzy włazy studzienkowe z logotypem okolicznościowym, przygotowane przez Miejsko-Gminny Zakład Wodociągowy w Serocku.


• Na budynku przy ul. Pułtuskiej powstał mural okolicznościowy

• 2 maja, w Dzień Flagi RP mieszkańcom i sympatykom gminy Serock rozdamy 100 polskich flag, a młodzieży, która w tym roku osiągnie pełnoletność – darujemy pakiety jubileuszowe: flagę, Niezbędnik mieszkańca, książkę o tematyce niepodległościowej oraz pamiątkowy medal.

• Na stronach internetowych gminnych szkół pojawiły się zakładki niepodległościowe, w których zamieszczane są relacje z przedsięwzięć szkolnych organizowanych z okazji jubileuszu.

• W ramach akcji "100 życzeń dla Polski na 100-lecie odzyskania niepodległości” na specjalnie przygotowanej kartce urodzinowej, którą można pobrać ze strony www.serock.pl mogą Państwo zamieścić swoje życzenia, wydrukować je i wywiesić w widocznym miejscu – w domu, w pracy, w instytucjach, którymi zarządzacie. Zachęcamy również, aby skan życzeń lub zdjęcie z wywieszonym projektem przesłać na nasz adres mailowy – zamieścimy je na naszej stronie internetowej.

• Serockie wydarzenia niepodległościowe objęte zostały honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, którego potwierdzeniem jest otrzymany przez Urząd Miasta i Gminy w Serocku prezydencki Dyplom okolicznościowy.

W historię polskich dróg do niepodległości wpisane są lokalne „ścieżki” - serockie, pułtuskie, warszawskie... Drogie (w wymiarze duchowym i moralnym) drogi w miejscach, gdzie walka toczyła się o małe ojczyzny. Zachęcamy Państwa do włączenia się w serockie świętowanie i zachęcamy do udziału w ogólnopolskich inicjatywach.

wstecz

Powrót do topu strony