2018 rok

Menu rwd

Pierwsza przysięga Legii Akademickiej w zegrzyńskim Centrum

W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki 21 lipca br. po raz pierwszy żołnierze Legii Akademickiej wypowiedzieli słowa przysięgi wojskowej podczas uroczystego apelu.
W uroczystości uczestniczyło wielu zaproszonych gości oraz licznie przybyli bliscy i przyjaciele składających przysięgę elewów. Dowódcą uroczystości był zastępca dowódcy batalionu zabezpieczenia mjr Piotr Osiński.
Zabierając głos komendant CSŁiI płk Ireneusz Fura powiedział do żołnierzy Legii Akademickiej – Dzień dzisiejszy jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w Waszym życiu. Jednak przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. To przed Waszymi przełożonymi i bliskimi świadczycie o waszym patriotyzmie oraz gotowości do poniesienia najwyższych zobowiązań wobec ojczyzny i narodu. Tym aktem zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski.  Przed Wami duży krok na drodze do służby zawodowej w Wojsku Polskim. Wszystkim Wam a przede wszystkim tym, którzy zdecydowali się zakończyć dzisiaj szkolenie dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie i dyscyplinę. Tym zaś, którzy zdecydowali się dalej szkolić życzę wytrwałości w dążeniu do celu jakim jest stopień podoficerski. Czeka Was szkolenie, w trakcie którego uzyskacie kolejne umiejętności żołnierskiego rzemiosła. Szkolenie to będzie intensywne ale zapewniam, że jesteście w stanie podołać tym obowiązkom i przezwyciężycie chwile zwątpienia. – Na zakończenie życzył im żołnierskiego szczęścia i powodzenia w realizacji własnych planów. Zwracając się do rodziców powiedział że przysięgający są ochotnikami, którzy poświęcili szkoleniu wojskowemu swój wolny czas, czas zasłużonych wakacji po wielomiesięcznym wysiłku podczas studiów. Życzył im także wszystkiego dobrego oraz szczęśliwego powrotu do rodzinnych domów.
Złożeniem przysięgi na sztandar zostali wyróżnieni następujący żołnierze Legii Akademickiej szer.: Daniel Białokozowicz, Monika Iwańska, Daniel Woronowicz oraz Hubert Wiśnicki. Po słowach przysięgi kapelan Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki ks. por. Antoni Humeniuk udzielił błogosławieństwa przysięgającym, a szer. Wojciech Kaczyński podziękował za szkolenie i przygotowanie ich do tej ważnej uroczystości.
Odczytany został także list Senatora RP prof. Jana Żaryna dotyczący obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz utworzenia Legii Akademickiej, a także opisujący jej formowanie w historii Wojska Polskiego.
Natomiast wiceprezes Koła nr 1 „Brzozów” Światowego Związku Żołnierzy AK dr inż. Wojciech Jeute odczytał przesłanie do składających przysięgę nawiązujące do Legii Akademickiej i Armii Krajowej z czasów II wojny światowej, które składały się także z ochotników i wielu z nich poświadczyło słowa przysięgi swoją krwią.
Za uzyskanie bardzo dobrych wyników w wykonywaniu zadań służbowych komendant Centrum wyróżnił listem gratulacyjnym następujących przysięgających żołnierzy szer.: Michała Bielińskiego, Kamila Sawickiego, Dariusza Teodorczyka, Patryka Fuksa, Marka Kietlińskiego oraz Adriana Krawczyka.
Atrakcją przysięgi był sprzęt łączności oraz informatyki, które wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć na palcu apelowym.  
Żołnierze Legii Akademickiej po zdaniu broni i otrzymaniu przepustek spotkali się ze swoimi oczekującymi bliskimi i przyjaciółmi.
Dla wielu z nich od 23 lipca 2018 r. rozpocznie się kolejny etap szkolenia w ramach części praktycznej pilotażowego programu szkolenia modułu podoficerskiego do realizacji edukacji wojskowej studentów „Legii Akademickiej”.
 

 

  • autor: Tekst: kpt. Krzysztof Baran Zdjęcia: Klub CSŁiI

wstecz

Powrót do topu strony