2018 rok

Menu rwd

Seniorzy uczcili 100 - lecie Niepodległości

Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości jest rocznicą szczególnie bliską ludziom starszym, którzy o wydarzeniach sprzed 100 lat wiedzą nie tylko z książek ale także znają z opowiadań swoich bliskich, którzy bezpośrednio brali udział w walkach o niepodległość i akcjach prowadzących do Wolności.

W dniu 28 czerwca odbyła się uroczystość zorganizowana przez Serocką Akademię Seniora, w której uczestniczyli seniorzy z Serocka, delegacje seniorów z innych gmin oraz zaproszeni goście. W spotkaniu wzięli udział: Pan Artur Borkowski – reprezentujący Starostę Powiatu Legionowskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki  i wiceburmistrz Józef Zając.
Zebrani wysłuchali wykładu „Jest Polska. Okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości”, wygłoszonego przez dr. Jolantę Załęczny z  Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych zatytułowany „Niepodległej - ballady i pieśni”. Dla seniorów i z seniorami śpiewali artyści: Wojciech Bardowski i Magdalena Tunkiewicz.
Uczestnicy spotkania otrzymali śpiewniki pieśni patriotycznych, które wykorzystają również na kolejnych uroczystościach o charakterze patriotycznym.

Dzień wcześniej seniorzy uczestniczyli w wyjeździe do Ossowa na pole bitwy warszawskiej w 1920 r., gdzie obejrzeli film zatytułowany „Zwycięstwo 1920”, odwiedzili cmentarz żołnierzy polskich oraz pomnik ks. Ignacego Skorupki, a także byli uczestnikami żywej lekcji historii poprowadzonej przez  rekonstruktora.

Realizacja powyższego projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Legionowie. Wsparcie organizacyjne seniorzy otrzymali ze strony  Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, które pomogło również w opracowaniu  i sfinansowaniu  śpiewników.
            
 

 

  • autor: Serocka Akademia Seniora

wstecz

Powrót do topu strony