24 stycznia w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku odbyło się spotkanie przedstawicieli Miasta i Gminy Serock oraz gmin sąsiednich (Wieliszew i Nieporęt) z warszawskim Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele miasta stołecznego Warszawy.
Tematem rozmów były ograniczenia nałożone przez MPWiK na mieszkańców w związku z niewydolnością oczyszczalni Dębe oraz możliwości rozwiązania tego problemu. Przedstawiciele spółki zadeklarowali, że wprowadzili doraźne sposoby zwiększenia wydajności instalacji, jednak ich efektywność będzie możliwa do oceny dopiero za kilka miesięcy. W opinii Zakładu rozwiązanie to pozwoli przyjąć ścieki powstające obecnie na terenie gmin objętych systemem odbioru, jednak nie będzie w stanie zwiększyć możliwości oczyszczalni, aby umożliwić rozbudowywanie sieci o nowe obiekty.
Spółka zadeklarowała także, że prowadzi prace zmierzające do modernizacji oczyszczalni, jednak jej perspektywy czasowe – biorąc pod uwagę trudną sytuację samorządów w obrębie gospodarki ściekowej – są bardzo odległe.
Z uwagi na powyższe, niesatysfakcjonujące, informacje złożone przez MPWiK – Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Artur Borkowski – wskazał, że obecnie trwa nabór wniosków prowadzony przez NFOŚiGW, w ramach którego możliwe byłoby pozyskanie środków na modernizację oczyszczalni Dębe, co mogłoby przyspieszyć realizację inwestycji. Zaoferował jednocześnie ścisłą współpracę z MPWiK w zakresie przeprowadzenia procedury aplikacyjnej, a wręcz wzięcie na gminę znacznej części kluczowych obowiązków tj. m.in. zlecenie opracowania niezbędnych dokumentów aplikacyjnych.
W obliczu braku jednoznacznej deklaracji współpracy ze strony MPWiK i chęci natychmiastowego przystąpienia do działania – samorządy zmuszone będą szukać innych sposobów na rozwiązanie problemów wynikających z niewydolności systemu zarządzanego przez tę spółkę.
Mając na uwadze ciężar tej sytuacji będziemy także dążyć do skorzystania ze środków zewnętrznych przeznaczonych na modernizację systemu zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych, nawet pomimo braku woli współpracy ze strony MPWiK w tym obszarze.