Obowiązkiem każdej gminy jest utworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sposób umożliwiający łatwy dostęp wszystkim mieszkańcom. Punkt w Serocku działa od 2013 roku i jest zlokalizowany na terenie Miejsko-Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Serocku przy ul. Nasielskiej 21. PSZOK jest czynny od wtorku do soboty w godzinach 7:00–15:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
Podczas listopadowego posiedzenia Radni Rady Miejskiej w Serocku podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia Regulaminu Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Serocku. Przyjęty regulamin uporządkuje zasady funkcjonowania punktu, sposób i formę przyjmowania odpadów komunalnych, a także określi zasady poruszania się po jego terenie podczas korzystania z usług PSZOK.
Nowością, która wejdzie w życie od 2025 roku, będzie zmieniony sposób weryfikacji mieszkańców uprawnionych do korzystania z punktu. Dotychczas mieszkańcy byli weryfikowani na podstawie rejestru prowadzonego przez urząd, który był regularnie udostępniany pracownikowi PSZOK, a następnie wpisywany do ewidencji prowadzonej w punkcie.
Obecnie, aby usprawnić proces potwierdzania uprawnień mieszkańców oraz zwiększyć jego skuteczność, podjęto działania zmierzające do wprowadzenia elektronicznej weryfikacji użytkowników PSZOK z wykorzystaniem aplikacji ECOHarmonogram, z której korzysta już 5500 osób na terenie gminy. Mieszkańcy otrzymają karty identyfikacyjne – fizyczne lub wirtualne w aplikacji mobilnej. Fizyczne karty będą mogły być automatycznie zeskanowane do aplikacji, co umożliwi korzystanie z telefonu jako identyfikatora.
Dzięki tym kartom mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzać historię swoich wizyt w PSZOK, a gmina zyska lepszy nadzór nad ilością przyjmowanych odpadów. Nowy system pozwoli także skuteczniej kontrolować, czy z PSZOK korzystają wyłącznie osoby do tego uprawnione.
Każdy mieszkaniec, który będzie chciał korzystać z PSZOK, będzie musiał jednorazowo odwiedzić urząd w celu aktywacji karty (w telefonie lub fizycznej). W dalszej kolejności karty zostaną zintegrowane z programem obsługującym gminny system gospodarowania odpadami. Karty będą dezaktywowane np. w przypadku zgłoszenia sprzedaży nieruchomości.