decoration

Spotkanie inaugurujące projekt CETAC w Pradze

Środowisko
6 grudnia 2024 11:44

W dniach 16-17 października 2024 r. w  Pradze odbyło się spotkanie inaugurujące projekt CETAC (Clean Energy Transition Assistance Centers),  którego celem  jest wspieranie samorządów w procesie dekarbonizacji poprzez utworzenie Centrów Doradczych ds. Czystej Energii. Będą one ściśle powiązane ze strukturą urzędów i skoncentrują się na wdrażaniu zielonej polityki, wspierając obywateli i przedsiębiorstwa w działaniach związanych z transformacją energetyczną.  

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich organizacji partnerskich, w tym gmin i miast zaangażowanych w  proces tworzenia pilotażowych centrów doradczych ds. czystej energii.

Spotkanie otworzył koordynator projektu Vaclav Šebek z  Centrum Efektywności Energetycznej SEVEn w Czechach oraz przedstawicielka Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Środowiska i  Infrastruktury (CINEA) - Elisa Martellucci. Następnie uczestnicy zaprezentowali swoje role i wkład w realizację koncepcji, co w znaczący sposób pomogło lepiej zrozumieć założenia projektu oraz planowane działania.

Kluczową częścią wydarzenia były warsztaty pozwalające spojrzeć na powstające Centra z różnych perspektyw, weryfikując dostępne rozwiązania oraz możliwości miast. Partnerzy dzielili się najlepszymi praktykami oraz wyzwaniami, z którymi spotykają się w swoich regionach. Wspólnie udało się zidentyfikować szanse i zagrożenia związane z powstawaniem centrów, a także zaproponować innowacyjne rozwiązania, które ułatwią wdrażanie inicjatywy lokalnie w krajach partnerskich: Czechach, Litwie, Łotwie, Polsce oraz Rumunii.

Spotkanie w Pradze stanowiło istotny krok w realizacji projektu CETAC, dając wszystkim uczestnikom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne narzędzia i  inspiracje do działania na rzecz transformacji energetycznej w ramach projektu. Było nie tylko okazją do wymiany informacji i możliwości lepszego zrozumienia poszczególnych elementów projektu, lecz przede wszystkim zrozumienia ich wzajemnych synergii, co pozwoli na dalszych etapach stworzyć spójne i efektywne rozwiązania. Dzięki wspólnym warsztatom, partnerzy projektu zyskali nowe spojrzenie na wyzwania stojące przed ich regionami oraz odkryli potencjał współpracy międzynarodowej.


Projekt uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach instrumentu finansowego na rzecz środowiska i klimatu LIFE+ w ramach umowy grantu nr 101158113. Wyłączna odpowiedzialność za treść niniejszej zakładki spoczywa na jej autorach i niekoniecznie odzwierciedla opinie Unii Europejskiej. 

Galeria

Bądź na bieżąco!

Odkryj Serock z naszą aplikacją mobilną! Znajdź najbliższe wydarzenia, atrakcje i ważne informacje. Pobierz teraz i zanurz się w pełnym możliwości życiu miejskim!