decoration

Przekazanie dekretu papieskiego mieszkańcom Serocka oraz otwarcie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich

Historia
17 maja 2017 14:26

Eucharystia, którą 30 kwietnia 2017 roku celebrował Biskup diecezji płockiej Piotr Libera miała szczególnie podniosły charakter. Ordynariusz przekazał mieszkańcom Serocka, na ręce Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego, dekret papieski potwierdzający patronat św. Wojciecha nad miastem. Dokument ten jest ważnym elementem w budowaniu tożsamości lokalnej i edukacji historycznej mieszkańców.

Postać tego świętego i męczennika od wieków istniejąca w świadomości Serocczan znajduje potwierdzenie w herbie miasta, pierwotnym wezwaniu serockiego kościoła oraz zachowanych dokumentach historycznych sygnowanych wizerunkiem św. Wojciecha. Podczas Mszy świętej, sprawowanej za parafian, koncelebrowanej przez Księdza Dariusza Rojka – proboszcza parafii pw. św. Anny w Serocku oraz Księdza Andrzeja Marchlewskiego – proboszcza parafii pw. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej - wystawione zostały relikwie świętego Wojciecha. Liturgię uświetniły wzruszające występy  aktorów Teresy Lipowskiej i Tomasza Gęsikowskiego, serockiego Chóru „Cantores Adalberti” i Chóru Centrum myśli Jana Pawła II.   

Ksiądz Biskup w homilii w niezwykły sposób przedstawił najważniejsze dzieje Serocka w wymiarze duchowej opieki świętego Wojciecha. Również temat wzruszającego przemówienia Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego, oscylował wokół postaci patrona Serocka – dekret papieski stanowi piękną klamrę jego wielowiekowego patronowania miastu i jego mieszkańcom.

Po Mszy świętej nastąpiło otwarcie pierwszej placówki o charakterze muzealnym pod nazwą Izba Pamięci i Tradycji Rybackich, gdzie w zrewitalizowanej starej szkole powstaje nowoczesna multimedialna ekspozycja poświęcona dziejom Serocka. Przygotowanie ekspozycji było wielkim dziełem szerokiego grona osób, wśród których wymienić należy serockiego regionalistę, doktora Sławomira Jakubczaka, od wielu, wielu lat związanego z Serockiem, inicjującego i wspierającego działania mające na celu krzewienie historii gminy, doktora Mirosława Pakułę, kierownika Filii Muzeum Historycznego w Legionowie, który wsparł nas swą wiedzą dotyczącą nie tylko historii Zegrza oraz doktora habilitowanego Jacka Emila Szczepańskiego, twórcę i dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie wspierającego nasze działania korektą merytoryczną i życzliwymi sugestiami.

Podczas otwarcia placówki Burmistrz Sylwester Sokolnicki nawiązał do historii gminy i przedsięwzięć jakie podjęliśmy w kierunku krzewienia jej dziejów. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich jest jednym z nich. W jednym miejscu zgromadziliśmy obszerny materiał o dziejach Serocka i okolic, historie związanych z gminą postaci, zaprezentowaliśmy kopie najważniejszych dokumentów, zabytków archeologicznych, artefaktów.

Biskup Piotr Libera dokonał poświęcenia Izby. Goście, którzy odwiedzili placówkę przekazali organizatorom mnóstwo słów uznania, za które serdecznie dziękujemy.

Przedsięwzięcie swą obecnością uświetnili: Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł z małżonką, włodarze miast i gmin z terenu powiatu legionowskiego, włodarze miast partnerskich Serocka: Radzionkowa, Dzierżoniowa, litewskiej Ignaliny, czeskiego Lanskroun, włoskiego Celleno i węgierskiego Balatonalmadi, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy.  Serock odwiedzili również członkowie Bractwa Flisackiego z Ulanowa, reprezentując Burmistrza tego miasta.

Otwarcie Izby Pamięci, to dopiero początek historycznej przygody. Mamy nadzieję, że inicjowane za jej pośrednictwem przedsięwzięcia przyciągną wielu miłośników historii regionu oraz sprawią, że mieszkańcy gminy Serock będą się identyfikowali z tą placówką, zachowując i przekazując innym pamięć o ważnych wydarzeniach.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy outdoorowej na serockim rynku "600 lat doświadczeń" oraz wystawy wewnętrznej w holu ratusza, poświęconej postaci św. Wojciecha. Na serockim rynku znajdują się też włazy kanalizacyjne z okolicznościowym logotypem.

Zapraszamy także do zapoznania się z treścią listów okolicznościowych, gratulacji, życzeń oraz obejrzenia upominków przekazanych przez Gości uczestniczących w uroczystościach jubileuszowych mieszkańcom Miasta i Gminy Serock, za pośrednictwem Pana Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku Artura Borkowskiego.

Bądź na bieżąco!

Odkryj Serock z naszą aplikacją mobilną! Znajdź najbliższe wydarzenia, atrakcje i ważne informacje. Pobierz teraz i zanurz się w pełnym możliwości życiu miejskim!