Funkcjonująca od 2023 roku linia kolejowa do Zegrza Płd. cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców okolicznych miejscowości. Zdawać by się mogło, że przedsięwzięcie w największym stopniu odpowiada na potrzeby mieszkańców gminy Serock, jednak w dużym stopniu korzystają z tego połączenia także mieszkańcy pozostałych gmin Powiatu Legionowskiego, a także miejscowości położonych na północ od Serocka.
Po wprowadzeniu przez samorząd Legionowa opłat za korzystanie z parkingu przy stacji w centrum Legionowa wspomnieni mieszkańcy pobliskich samorządów zaczęli chętniej korzystać ze stacji w Zegrzu Południowym, co wiąże się ze wzrostem ilości samochodów parkujących w jej pobliżu. Zagospodarowanie terenu przy stacji w Zegrzu Płd. będzie istotnym rozwiązaniem, zachęcającym mieszkańców do podróżowania pociągiem, wpisującym się w plan zrównoważonej mobilności miejskiej dla aglomeracji warszawskiej. Jednocześnie jednak samorządy Serocka, Nieporętu i Wieliszewa będą kontynuowały rozmowy z włodarzami Legionowa o potrzebie zniesienia opłat za parkowanie przy legionowskiej stacji dla mieszkańców Powiatu Legionowskiego.
Wspólne działania
Koncepcja utworzenia parkingu przy stacji w Zegrzu Płd. pojawiła się już kilka lat temu. W założeniu miał on powstać w bezpośrednim sąsiedztwie stacji w Zegrzu Płd., czyli na terenie, na którym w tej chwili parkują samochody. Dziś wspólnie z samorządami Nieporętu, Wieliszewa i Powiatu Legionowskiego podejmujemy działania w celu utworzenia w tym miejscu parkingu wielopoziomowego, wpisującego się w trend tworzenia miejsc park&ride.
Liderem przedsięwzięcia jest gmina Nieporęt, w której granicach leży teren przy stacji. Przy współudziale pozostałych samorządów i po przekazaniu ze Starostwa wcześniejszej koncepcji gmina Nieporęt - przy wsparciu pozostałych partnerów projektu - opracowuje materiały aplikacyjne, dzięki czemu samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie budowy parkingu. Po uzyskaniu dofinansowania gminy wspólnie przystąpią do realizacji przedsięwzięcia.
Inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawcy wyłonionemu do realizacji zadania, na podstawie opracowanego już teraz programu Funkcjonalno-Użytkowego, zostanie powierzone uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, uzgodnień oraz zgód budowlanych, a następnie przeprowadzenie prac budowlanych. W ich wyniku powstanie obiekt składający się z wielopoziomowego parkingu, niewielkiej poczekalni z toaletami i przestrzenią usługowo-handlową oraz układem komunikacyjnym, w ramach którego przewiduje się wykonanie przystanków autobusowych, miejsc parkingowych typu P&R, miejsc parkingowych dla rowerów. Cały obiekt będzie przyjazny osobom ze szczególnymi potrzebami (m.in pozbawiony barier architektonicznych).
Na nowo utworzonym obiekcie mogłoby parkować około 350 samochodów na parkingu wielopoziomowym i około 230 na jego terenie. Termin składania wniosków w naborze w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, Priorytet III – Fundusze Europejskie na rozwój mobilności miejskiej na Mazowszu, Działanie 3.2 Mobilność miejska w ZIT mija 26 września.
Wyjazd w kierunku Serocka
Co ważne - obsługa komunikacyjna obiektu będzie się odbywała poprzez zjazdy z drogi krajowej (podobnie jak do tej pory), jednak - w ramach przedsięwzięcia planuje się też wykonanie dodatkowego, bezkolizyjnego wjazdu na drogę krajową w kierunku Serocka wykorzystującego ulicę Rybaki w Zegrzu Płd. Takie rozwiązanie, poprzez poprowadzenie pojazdów kierujących się na północ bezpośrednio na właściwy pas drogi krajowej, zapewni odciążenie ronda w Zegrzu, znacznie zwiększy płynność ruchu drogi krajowej i wojewódzkiej, a przede wszystkim skróci odległość niezbędną do pokonania w celu dotarcia do Serocka.
Uzyskanie dofinansowania będzie oznaczało pozyskanie pięćdziesięciu procent środków na realizację inwestycji. Pozostała część będzie przedmiotem poszukiwania wsparcia z innych źródeł a cały pozostały do sfinansowania wkład własny będzie udziałem wszystkich partnerów projektu. Realnie nowy parking mógłby powstać do końca 2027 r.
Warto przypomnieć, że zarówno gmina Serock, jak i gmina Wieliszew udzielają gminie Nieporęt pomocy finansowej na funkcjonowanie linii kolejowej do Zegrza Płd. Miasto i Gmina Serock w bieżącym roku przeznaczyła na ten cel blisko 260 tys. zł. Włodarze szukają także rozwiązań na usprawnienie komunikacji autobusowej po terenie Powiatu Legionowskiego, wypracowując koncepcję międzygminnych linii autobusowych, które również miałyby się przyczynić do łatwiejszego dojazdu do stacji w Zegrzu Południowym.