13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia, w 1943 r., Niemcy ogłosili odkrycie masowych grobów w lesie pod Katyniem.
W 1940 r. komuniści zamordowali oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej oraz przedstawicieli inteligencji, wziętych do niewoli lub aresztowanych po 17 września 1939 r., napaści ZSRR na Polskę.
12 kwietnia, w ramach serockich obchodów Dnia Pamięci o godz. 10.00 odbyło się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Tablicą Pamięci na serockim rynku. Uroczystość odbyła się w asyście żołnierzy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.
Kwiaty i znicze złożyli przedstawiciele władz serockiego samorządu Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Pan Artur Borkowski, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Pan Marek Bąbolski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku, Pan Mariusz Rosiński a także przedstawiciele wojska, serockich organizacji seniorów, uczniowie i Centrum Kultury i Czytelnictwa.
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Serock, który podziękował mieszkańcom, uczniom, seniorom, żołnierzom za pamięć i obecność w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
O godz. 12.00 w Sali widowiskowej CKiCz odbyła się prelekcja dra Mirosława Pakuły pt. „Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk - przedsionki piekła. 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej” z udziałem serockiej młodzieży szkolnej. Zachęcamy do obejrzenia zapisu live z wystąpienia.
W sobotę (13.04) o godz. 18.00 w serockim kościele odbędzie się Msza Św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej.
Ponadto zachęcamy do obejrzenia wystawy zewnętrznej znajdującej się przy Izbie Pamięci, na ul. Św. Wojciecha, „Przerwane życiorysy”.