Chociaż mamy świadomość tego, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszej Ojczyzny i możemy o niej decydować poprzez czynny udział w wyborach samorządowych, to w wyborach parlamentarnych głosuje tylko co drugi Polak. To od naszego zaangażowania zależeć będzie nasza przyszłość, dlatego zachęcamy do głosowania w wyborach parlamentarnych, które – jak wiemy – odbędą się 15 października 2023 roku.
W wyborach do parlamentu w 2019 roku frekwencja w Mieście i Gminie Serock wyniosła 66,41%, co stanowiło najniższy wynik wśród samorządów Powiatu Legionowskiego. Największą frekwencję osiągnął wówczas Nieporęt (74,99%), a potem odpowiednio: Jabłonna (73,16%), Legionowo (72,80%) i Wieliszew (71,03%).
To trzeba wiedzieć
15 października odbędą się wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7.00-21.00.
Gdzie głosujemy?
To, w którym lokalu głosujemy, w większości przypadków będzie zależało od naszego adresu zameldowania. Jeśli składaliśmy wniosek o zmianę miejsca głosowania w danych wyborach, będziemy głosować w lokalu, który wskazaliśmy we wniosku. Natomiast jeśli mamy zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, możemy oddać głos w jakiejkolwiek obwodowej komisji wyborczej w kraju i za granicą.
Adres swojego lokalu wyborczego możemy sprawdzić na stronie mobywatel.gov.pl czy na portalu GOV.pl. Dodatkowo do 10 października możemy upewnić się (poprzez pisemny wniosek) w urzędzie gminy (lub u konsula), że na pewno jesteśmy wpisani do spisu w obwodzie, w którym planujemy zagłosować.
Uwaga – jeśli posiadamy zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, nie będziemy ujęci w żadnym spisie wyborców – to zaświadczenie uprawnia nas do oddania głosu w dowolnej komisji w Polsce i zagranicą. Pamiętajmy jednak, aby mieć to zaświadczenie ze sobą w lokalu, w którym zamierzamy głosować. Zaświadczenia nie można wyrobić ponownie.
Dokument tożsamości ze zdjęciem
W dniu głosowania pamiętajmy, aby wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, bez którego nie oddamy głosu. Mogą to być m.in. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, książeczka wojskowa. Możemy również skorzystać z dowodu osobistego w aplikacji mObywatel.
Jak oddać ważny głos
W lokalu wyborczym otrzymamy 3 karty: jedną z listą kandydatów i kandydatek do Sejmu, drugą do Senatu, a trzecią z pytaniami referendalnymi. Na kartach w wyborach parlamentarnych stawiamy znak „X” w kratce przy nazwisku wybranej przez nas osoby. Postawienie znaku „X” na karcie w wyborach do Sejmu oznacza jednocześnie oddanie głosu na daną listę wyborczą (komitet wyborczy) oraz na konkretnego kandydata/tkę. Na karcie w wyborach do Senatu wybieramy jednego z kandydatów/tek. Karta referendalna będzie natomiast zawierała cztery pytania, na które będzie można odpowiedzieć: „Tak” albo „Nie”. Odpowiedzi udziela się poprzez postawienie znaku „X” w kratce obok wybranej opcji.
Referendum
Podczas wyborów przeprowadzone zostanie również referendum ogólnokrajowe, które zawierać będzie 4 pytania:
Pytanie 1:
Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
Pytanie 2:
Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
Pytanie 3:
Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
Pytanie 4:
Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Wszystkie informacje, dotyczące głosowania w Mieście i Gminie Serock, znajdziemy w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie www.bip.serock.pl w zakładce: Wybory i referenda.
Pozostałe informacje o wyborach znajdziemy na stronie www.wybory.gov.pl oraz na www.pkw.gov.pl.