“Hanko, o tobie marzę wśród bezsennych nocy…”, “harmonia z cicha na trzy czwarte łka…” - ponadczasowe piosenki znane wielu dzięki mistrzowi Stanisławowi Grzesiukowi zabrzmią w pełnej krasie w niedzielę 25 sierpnia 2024 roku na plażach w Serocku i Wieliszewie. Justyna Jary, Czesław Mozil i Alegancka Kapela (akordeon, banjo, mandolina, kontrabas, saksofon i bębny) zapraszają do wspólnych tańców i śpiewów przy miejskim folku - dawnych i nowych (autorskich) balladach podwórzowych. Artyści występować będą na statku, który zacumuje przy Plaży Miejskiej w Serocku (start koncertu o godzinie 15:30) oraz plaży w Wieliszewie (start koncertu o godzinie 18:30). Udział w wydarzeniach jest darmowy.
ARTYŚCI:
Justyna Jary
wokalistka, autorka muzyki i tekstów
Tegoroczna podwójna stypendystka (miasta stołecznego Warszawy oraz MKiDN; 2024). Zdobywczyni dwóch statuetek w plebiscycie Warsaw Tribute (2022) - Warszawski Artysta Roku 2021 oraz Warszawski Przebój Roku 2021. Zwyciężczyni konkursów „Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic” (2021) i "Rockowanie. Gramy Maanam." (2020). Laureatka nagrody Wydawnictwa I.D. Media "Kobieta, która inspiruje 2020". Od lat aktywnie działa na niezależnej scenie muzycznej i teatralnej. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Stworzyła zespół PompaDur, z którym w 2017 roku wydała płytę "Krwawe Ballady". Od 2016 roku współtworzy Alegancką Kapelę poruszającą się w estetyce folku miejskiego (dawne i nowe ballady podwórzowe). Występowała na prestiżowych scenach w Nowym Jorku, Warszawie, Berlinie i Krakowie. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną‐autorskie warsztaty wokalne UWOLNIJ GŁOS (edycje m.in. w Warszawie, Krakowie, Lizbonie, Londynie, Madrycie).
Czesław Mozil
duńsko‐polski piosenkarz pochodzenia ukraińsko‐polskiego, autor tekstów, kompozytor, muzyk, akordeonista, aktor dubbingowy i osobowość telewizyjna. Lider polsko‐ duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Współzałożyciel i były członek formacji Tesco Value. Tworzy muzykę z pogranicza folku, psycho‐folku, rocka i punk rocka z elementami kabaret, sam określa własną muzykę mianem „popu” lub „alternatywnego popu”z „podtekstem punkowym”.
Alegancka Kapela
Artur Lipiński - perkusja
Grzegorz Rytka - saksofon
Janusz Tytman - mandolina, banjo
Przemek Wojciechowski - akordeon
Michał Zuń - kontrabas
Zespół kontynuujący miejskie tradycje muzyczne - od ballad podwórzowych po piosenki z rewii i kabaretów. Alegancko zgarnął grand prix konkursu "Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic" /2021/. Kapela przygrywa na miejskich potańcówkach i retro recitalach. W razie potrzeby zagra również na weselach, czy rozwodowych rozchodniaczkach. W skład zespołu wchodzą uznani muzycy związani także z takimi składami jak na przykład Szwagierkolaska, Daab, T Love. Jak niegdyś Stanisław Grzesiuk, w autorskich utworach ukazują stolicę poprzez dawne i współczesne dzielnicowe opowieści. Muzycy szczególnie upodobali sobie historie z Pragi Północ, gdzie mieszka i tworzy liderka zespołu -Justyna Jary. W 2023 roku ukazała się ich płyta Praskie Ballady, na której znajduje się dziesięć autorskich piosenek czerpiących z poetyckiej codzienności Pragi Północ i okolic. Akustyczne brzmienie niesie lokalne muzyczne historie. Płyta została uznana za jedną z 10 najlepszych płyt w Polsce 2023 roku według rankingu tygodnika Polityka.
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.